Żyłka czy plecionka – co wybrać?

To pytanie towarzyszy niejednemu wędkarzowi. Zmagają się z nim nie tylko początkujący, ale także Ci zaawansowani. Postaram się w kilku zdaniach odpowiedzieć na to pytanie i podpowiedzieć niezdecydowanym, aby ułatwić im w jakimś stopniu wybór.

Na początku zastanówmy się, czym tak naprawdę jest plecionka? Zbudowana jest ona z cienkich włókien połączonych ze sobą, czy raczej powinienem napisać splecionych ze sobą. Tutaj wychodzi na jaw pierwsza cecha plecionki.

ŻyłkaŻyłka PlecionkaPlecionka

W porównaniu do żyłki jest dużo bardziej miękka i odporniejsza na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Porównując żyłkę i plecionkę o podobnej średnicy, bądźmy pewni, że plecionka będzie miała dużo większą wytrzymałość. W tym miejscu nasuwa się kolejne pytanie. Skoro plecionka jest tak wspaniała, to dlaczego jeszcze żyłka dalej jest w użyciu przez wędkarzy? Mimo swych zalet, plecionka posiada kilka wad. Przede wszystkim jest podatna na skręcanie się i plątanie. Złośliwi twierdzą, że stąd jej nazwa. Ponadto, jeśli na szpuli kołowrotka będzie plecionka, bądźmy pewni, że nie oddamy nią tak dalekich rzutów jak żyłką, gdyż stawia opór. Niektóre egzemplarze plecionek mają tendencje do chłonięcia wody, co często utrudnia wędkowanie szczególnie podczas jesiennych przymrozków. Plecionka jest podatna również na tarcie, przy dużych przeciążeniach. Dlatego też, jeśli zdecydujemy się jej używać w jakiejkolwiek metodzie, dobrze byłoby zaopatrzyć się w wędzisko z przelotkami typu SIC.

Zalety i wady żyłek zna każdy, więc tutaj nie ma co się zbytnio rozpisywać. Proponuję wychodzić z zasady, żeby plecionkę stosować tam, gdzie będzie nam ona niezbędna. W miejscach, gdzie możemy pozwolić sobie na wybór plecionka czy żyłka, postawmy na tą drugą. Plecionki doskonale sprawdzają się w łowiskach, gdzie są duże ryby i cała masa różnych zaczepów. Stosujemy ją, kiedy siłowy hol, jest jedyną opcją na skuteczną walkę z rybą. Nikt z nas nie lubi sytuacji, kiedy zaraz po zacięciu ryba ucieka w krzaki. Naturalne, że lepiej w tym przypadku zastosować plecionkę 0,14 czy 0,16 mm, niż żyłkę 0,35mm czy nawet grubszą. Plecionka jest często używana przez zwolenników spinningu przy połowie sandacza. Lepiej od żyłki sygnalizuje nam branie ryby.

Bardzo popularne stało się używanie plecionki jako przyponu. Wielu używa jej przy spinningu, ale także np. przy feederze. Taki patent sprawdzi się np. na łowiskach z populacją różnej wielkości ryb. Plecionka o średnicy 0,04 mm i włosem znakomicie sprawdzi się na małe i średnie karpie.

parp


Żyłka czy plecionka – co wybrać?
Oceny artykułu: 4.8/5 według 3 czytających artykuł.

4 myśli nt. „Żyłka czy plecionka – co wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>